Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

Kopriva Blog 2024-09-13

Kompletan vodič o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - kako se rade, rezultati, oporavak, iskustva i saveti za tretmane ožiljaka i problema sa kožom.

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je procedura površnog otklanjanja stratum korneuma i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih bubuljičnih ožiljaka. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana. Zasnovana je na dejstvu mikrokristala koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tom piling i čineći kožu glatkom.

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu, plitku abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom, što pojačava dejstvo. Postoji i varijanta sa dijamantnim glavama koja je manje agresivna.

Trajanje tretmana i potreban broj tretmana

Jedan tretman traje oko 30 minuta. Potrebno je uraditi u proseku 4 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje za optimalne rezultate. Za teže slučajeve preporučuje se 5-10 tretmana.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

  • Suncem oštećenu kožu
  • Hiperpigmentaciju
  • Staracke pege
  • Ožiljke kao posledica akni
  • Reviziju manjih ožiljaka
  • Proširene pore
  • Pliće bore

Da li je tretman bolan?

Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Može se osetiti blago peckanje ili nelagodnost, ali nije bolno.

Preduslovi za obavljanje tretmana

Preduslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Ne preporučuje se osobama sa upaljenim aknama ili osetljivom kožom.

Priprema za tretman

Pre tretmana treba imati čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema. Nakon tretmana, lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija.

Oporavak nakon tretmana

Oporavak zavisi od tipa kože i traje od 1 do 7 dana. Crvenilo se povlači postepeno, a koža može da se ljušti 2-3 dana nakon tretmana. Preporučuje se korišćenje pantenola i krema sa visokim SPF faktorom.

Razlike između mikrodermoabrazije i dermoabrazije

Dermoabrazija je agresivnija procedura koja uklanja dublje slojeve kože i zahteva duži oporavak. Mikrodermoabrazija je površnija i ima kraći period oporavka. Dermoabrazija se često koristi za dublje ožiljke, dok je mikrodermoabrazija efikasnija za pliće bore, fleke i proširene pore.

Kada je najbolje vreme za tretman?

Najbolje je raditi tretmane krajem jeseni i tokom zime, izbegavajući letnje mesece zbog jakog sunca. Preporučuje se raditi seriju tretmana dva puta godišnje.

Iskustva sa tretmanom

Mnoge osobe koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima. Primete se poboljšanja u teksturi kože, smanjenje pora i ožiljaka, te svež i blistav izgled lica. Međutim, rezultati variraju od osobe do osobe i zavise od broja obavljenih tretmana.

Važno napomenuti

Uvek se obraćajte isključivo stručnom licu za ovakve tretmane. Nekvalitetno izvedena mikrodermoabrazija može dovesti do oštećenja kože i izostanka željenih rezultata.

Česta pitanja

Da li mikrodermoabrazija može da se radi na mladoj koži?

Da, mikrodermoabrazija je bezbedna i za mladu kožu, pogotovo ako se radi blaga varijanta za osvežavanje tena.

Koliko često treba ponavljati tretmane?

Za održavanje rezultata preporučuje se 1-2 tretmana godišnje. Za rešavanje specifičnih problema potrebna je serija od 4-10 tretmana.

Da li mikrodermoabrazija pomaže kod akni?

Tretman može pomoći u smanjenju komedona i blagih akni, ali ne preporučuje se kada su akne upaljene.

Koje su alternative mikrodermoabraziji?

Hemijski piling, laserski tretmani i derma refiner (biomimicki piling) su neke od alternativa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.